Jak okablować stycznik schodowy

Korzystanie z systemu okablowania klatki schodowej jest usprawnionym sposobem kontrolowania obciążenia na klatce schodowej bez kłopotów związanych z koniecznością mrużenia oczu i kręcenia się w celu włączania i wyłączania różnych przełączników. Jest to szczególnie ważne w ruchliwej klatce schodowej, gdzie cięcie narożników może być niebezpieczne. Projekt obwodu oświetlenia schodów wykorzystuje dwa mikroprzełączniki do sterowania żarówką z obu końców schodów. Obwód zawiera regulowane zasilanie 9V i przełącznik “on” & “off”. Jest to również świetny projekt DIY, ponieważ wymaga tylko wiertarki akumulatorowej i kilku narzędzi.

Pozostałe trzy przewody obwodu służą do podłączenia żarówki do włącznika światła znajdującego się na szczycie schodów. Obwód wykorzystuje bramkę logiczną Exclusive-NOR (X-NOR) do sterowania żarówką. Do zasilania obwodu wykorzystuje baterię 9V, a żarówka będzie się włączać i wyłączać w ustalonych wcześniej odstępach czasu. Warto również zauważyć, że można również sterować żarówką z dołu schodów.

Innym sposobem jest zastosowanie systemu poręczy drucianych na schodach. Tego typu systemy są solidne i trwałe. Wymagają one jednak specjalnych przewodów i kilku innych elementów, by móc je uruchomić. Niektórzy ludzie wolą zainstalować prefabrykowane słupki i kable, podczas gdy inni decydują się budować własne. Jeśli zdecydujesz się na trasę DIY, upewnij się, że robisz swoje badania przed rozpoczęciem. Klatka schodowa z prawidłowo zainstalowanym systemem balustrad drucianych będzie trwać długo.

System okablowania schodów może być hardwired lub cabled. Ta druga opcja jest prawdopodobnie bardziej ekonomiczna. W przypadku tego ostatniego ważne jest, aby prawidłowo zainstalować słupki i kable. Obejmuje to rozstawienie ich prawidłowo i zapewnienie, że są one umieszczone w odpowiedniej kolejności. Ponadto schody muszą być równe i równoległe do podłogi, w przeciwnym razie nie będą działać. Trzeba również upewnić się, że przewody są napięte. Należy również sprawdzić ciągłość, przewlekając sznurek przez wszystkie otwory. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, zawsze możesz zapoznać się ze schematem systemu poręczy drucianych na klatce schodowej.

System okablowania schodów to świetny sposób na kontrolowanie obciążenia schodów z obu ich końców. Pozostałe trzy przewody obwodu to regulowane zasilacze 9V oraz przycisk “on” & “off”. Warto również zauważyć, że będziesz potrzebował dodatkowych przewodów w swoim okablowaniu, aby zasilić 3-drogowy przełącznik światła.

System okablowania schodów składa się również z zegara sterującego. To małe urządzenie może być ustawione na timer, aby włączyć i wyłączyć światło we wcześniej ustalonych odstępach czasu. Jeśli chcesz przejść dodatkową milę, możesz również zainstalować programowalny timer. To sprawi, że twoje życie będzie o wiele łatwiejsze, gdy przyjdziesz, aby wyłączyć światło. Timer może być również dostosowany do długości czasu, w którym będziesz wchodził i schodził po schodach.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *