Okulary przeciwsłoneczne – rodzaje

Wraz z nadejściem lata i słonecznych dni, zapewne zaczniemy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Czy będzie to relaksująca wizyta nad morzem połączona ze słoneczną kąpielą, czy też wycieczka w góry, powinniśmy pamiętać o zabezpieczeniu naszego wzroku przed szkodliwymi promieniami słońca. Przeciwsłoneczne okulary zapewnią nam najlepszą ochronę, warto jednak przed ich zakupem zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników.

Okulary okularom nierówne. Najważniejszą sprawą jest, by zakupione przez nas okulary posiadały odpowiedni atest. Często kupujemy tanie okulary przeciwsłoneczne, na jednym z wielu stoisk, które jak grzyby po deszczu wyrastają podczas letnich miesięcy, w najróżniejszych punktach miasta. Bardzo często okulary te nie posiadają filtra UV, przez co okazują się tylko atrakcyjnym wizualnie gadżetem, niespełniającym swojej podstawowej funkcji. Zadaniem filtra UV jest ochrona tęczówki naszego oka przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Jego brak może doprowadzić, przy długotrwałej ekspozycji oka na promienie słoneczne, do różnego rodzaju powikłań, takich jak np. ostre zapalenie spojówki lub rogówki, a nawet do poparzenia plamki ocznej. Część poważniejszych dolegliwość związanych ze wzrokiem może ujawnić się dopiero po latach, sprzyjając powstaniu zaćmy czy zwyrodnienia plamki ocznej.

Okulary przeciwsłoneczne dobrej jakości zawierają filtry UV różnych kategorii. Kwestie wyboru odpowiedniego modelu warunkuje sposób, w jaki okulary będziemy użytkowali. Kategoria 4 filtra UV to okulary, które powinniśmy nosić przy największej ekspozycji na promienie słońca – w upalne, słoneczne dni spędzone na plaży, czy też podczas szusowania na nartach, czy snowboardzie w górach. Do prowadzenia samochodu i pokrewnych zastosowań, najodpowiedniejsze będą okulary z filtrem „3”. Dla kierowców szczególnie ważne jest, by okulary do prowadzenia samochodu posiadały prócz filtrów UV, filtr polaryzacyjny – niwelujący światło odbite od bardzo jasnych powierzchni. Filtry UV oznaczone jako 1 i 2, sprawdzą się w pochmurne, mało słoneczne dni, kiedy okulary przeciwsłoneczne będziemy wykorzystywali głównie jako element dopełnienia naszej „odzieżowej” stylizacji.

Ważne jest, aby mieć świadomość konsekwencji, jakie niesie wystawienie naszych oczu na silne światło słońca i odpowiednio je chronić. Wzrok mamy w końcu tylko jeden.