Złoto w kolorach tęczy – nowoczesna biżuteria

Czasem wydaje się, że świat mody kręci się szybciej niż sama Ziemia. To, co kiedyś było w modzie, dzisiaj jest obciachem. Również to, co dzisiaj jest modne, już jutro może wylądować na dnie szafy. Co się więc dzieje na rynku jubilerskim i co nas może zaskoczyć w niedalekiej przyszłości?

Wygląda na to, że zapowiada się kolorowy bum. Coraz częściej stosuje się różnie mieszanki złota, które pod wpływem domieszek innych metali zmienia kolor. Dzięki temu możemy zauważyć taką biżuterię jak pierścionki z czarnego, zielonego czy czerwonego złota. Czy stanowią one konkurencję dla klasycznego złota lub srebra?

  • Klasyczne złoto
  • Złoto ze srebrem
  • Białe złoto – konkurencja dla srebra?
  • Co dalej?

Klasyczne złoto

Złoto, którego używa się przy produkcji biżuterii, nie jest złotem w czystej postaci, lecz stopem złota z domieszką innych metali. Dzieje się tak z powodu plastyczności i miękkości samego złota. By nasze pierścionki nie odkształcały się lub rysowały z czasem, stosuje się właśnie różne domieszki złota. Zazwyczaj używane jest złoto 18-karatowe, jednak jest ono również najdroższe. Odpowiednio zaprojektowana złota biżuteria doda uroku każdej kobiecie, chociaż wielu wydaje się, że kolor złota jest przereklamowany. Wystarczy jednak dobrać odpowiedni złoty łańcuszek celebrytkę lub mały złoty pierścionek z cyrkonią, by znaleźć równowagę w ubiorze.

Połączenie złotej i srebrnej biżuterii

Jednym z najnowszych trendów jest łączenie srebrnej i złotej biżuterii. Czasem są to złote pierścionki ze srebrnymi, czy też złote celebrytki. Jubilerzy poszli jednak jeszcze dalej i połączyli te dwa kolory ze sobą, tworząc „hybrydy” dwukolorowe. Łączą one w sobie złote elementy np. zawieszki ze srebrnymi detalami i odwrotnie. Oprócz takiej mieszanki czasem łączy się stop złota ze srebra, dzięki czemu otrzymano białe złoto.

Białe złoto – konkurencja dla srebra?

źródło: Ergold Jewellry

Z wyglądu przypomina właśnie srebro.  Najczęściej jest to złoto 9-karatowe (ponad 40% zawartości srebra i innych metali – niklu, cynku lub palladu), dzięki czemu jest bardziej wytrzymałe i twardsze. W celu złagodzenia złotawych przebłysków powierzchnię pokrywa się rodem. Wszystkie te zabiegi przybliżają wygląd białego złota do srebra, co sprawia, że trudno je od siebie odróżnić. Znaczącą zaletą złota jest to, że nie ciemnieje tak jak srebro, dzięki czemu jest to lepszy wybór na biżuterię, którą chcę się nosić długie lata.

Co dalej?

Dzięki różnym domieszkom kolor złota może się zmienić. Tak powstało zielone, różowe, czerwone, a nawet czarne złoto. Złoto zielone ma też inną nazwę, elektrum. Natomiast czarne złoto, które zachwyca unikalnością, jest domieszką złota z siarczkiem potasu. Może spodobać się nie tylko gotom, ale również fanom nowości i eksperymentatorom modowym.