Ogólnie rzecz biorąc, kontaktron jest przełącznikiem elektrycznym, który działa podobnie do magnesu. Działa na zasadzie, że kiedy magnes jest zbliżony do niego, naciska na dwa ferromagnetyczne styki w przełączniku. Gdy magnes zostanie usunięty, dwa styki przełączają się na przeciwne bieguny magnetyczne, powodując przerwanie obwodu.
Kontaktrony są stosowane w przekaźnikach kontaktronowych i można je znaleźć w kilku różnych typach. Poza tym, że są uruchamiane magnetycznie, przełączniki te mogą być również używane jako mostek elektryczny. Dzięki temu przełącznik może działać bez źródła napięcia, a także jest odporny na korozję atmosferyczną. Styki wykonane są z elastycznego metalu i pokryte są trudno ścieralnym metalem jakim jest Rod.
Kontaktrony można znaleźć w różnych rozmiarach i typach, w tym w kontaktach trójstykowych, dwustykowych i jednostykowych. Kontaktrony mogą być również montowane na różnych typach obudów. Niektóre kontaktrony mają dwa styki ferromagnetyczne, podczas gdy inne zawierają dwa styki niemagnetyczne.
Kontaktron może być stosowany w połączeniu z innymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak system alarmowy, w celu powiadomienia użytkownika o zmianie stanu drzwi. Na przykład, sejf bankowy może być okablowany, aby wysłać alert, gdy drzwi otwierają się lub zamykają. Można również użyć suchej rury kontaktronowej jako czujnika i podłączyć ją do wejścia cyfrowego w płytce Arduino. Dioda LED zostanie włączona, gdy pole magnetyczne zasygnalizuje.
Kontaktrony są dostępne w wielu różnych kształtach i rozmiarach, i mogą być używane do monitorowania stanu drzwi lub okna. Kontaktrony mogą być również używane jako ograniczniki i są często stosowane w różnych urządzeniach komunikacyjnych.
Kontaktrony są łatwe w montażu i charakteryzują się wysoką niezawodnością. Mogą pracować w temperaturach od -40 do 50 st. C. Są też przystosowane do pracy z prądem o natężeniu maksymalnie 500 mA. Nie powinny być jednak stosowane jako jedyny detektor towarów o wysokiej wartości, ponieważ nie są w stanie zareagować na przecięcie ruchomej części.
Kontaktrony można łatwo namagnesować. Uzyskuje się to poprzez usunięcie przezroczystej silikonowej folii uszczelniającej z wyprowadzeń przełącznika. Po usunięciu silikonu można użyć alkoholu do usunięcia folii ze styków przełącznika. Następnie za pomocą małego śrubokręta lub skrobaka należy usunąć powłokę magnesu. Należy również dokładnie przykleić świeżą taśmę dwustronną do magnesu, aby zapobiec przyklejaniu się przełącznika.
Kontaktrony mogą być również wykorzystywane jako czujniki wysyłające powiadomienia o zamknięciu drzwi lub okna. Można je stosować w połączeniu z innymi urządzeniami, w tym układami scalonymi i czujnikami halowymi. Możesz również użyć suchej szczeliny kontaktronu do sprawdzenia, czy nie ma przecieku w szklanych drzwiach.
Kontaktrony występują w wielu różnych typach, w tym takie, które mają trzy styki ferromagnetyczne i takie, które mają dwa. Jeśli używasz kontaktronu, upewnij się, że wybierzesz taki, który będzie współpracował z Twoim panelem sterowania.
Podobne tematy