Jak podłączyć instalację solarną do kotła

Kocioł jest ważną częścią systemu grzewczego Twojego domu. Pomaga on utrzymać temperaturę wody w domu i dostarcza gorącą wodę pod prysznic, do toalet i pralek. Posiadanie kotła może pomóc w obniżeniu rachunków za paliwo i poprawić efektywność energetyczną. Jeśli jednak rozważasz instalację paneli słonecznych, być może będziesz musiał rozważyć, czy istniejący kocioł jest kompatybilny z nowym systemem.

Możesz zainstalować system solarny obok konwencjonalnego kotła wykorzystując kombinację zbiornika na gorącą wodę i wymiennika płytowego. W przypadku zbiornika na ciepłą wodę należy wymienić go na większy, który pomieści dodatkowe ciepło wytwarzane przez wężownicę solarną, a na poddaszu potrzebny będzie duży zbiornik zasilający i wyrównawczy. Wymiennik płytowy zostanie podłączony do istniejącego kotła, umożliwiając mu w razie potrzeby podgrzewanie wody ze zbiornika poprzez wężownicę (tzw. system “pośredni”).

Istnieje wiele różnych sposobów podłączenia instalacji solarnej do kotła, w zależności od konkretnych wymagań. Należy sprawdzić u producenta kotła, czy jest on kompatybilny, ale ogólnie rzecz biorąc jest to dość prosty proces.

Najpierw należy zdecydować, ile ciepła potrzebuje kocioł, a następnie dowiedzieć się, czy dach nadaje się do instalacji systemu. Należy również rozważyć rozmiar i liczbę paneli, które są niezbędne, a także łatwość dostępu do dachu dla instalatora.

Następnie należy wybrać odpowiednią wężownicę do systemu. Typ, którego potrzebujesz, będzie zależał od tego, ile ciepła potrzebuje Twój kocioł, jak duży jest Twój zasobnik ciepłej wody i jak często chcesz korzystać z ogrzewania.

Jeśli nie jesteś pewien, jaką wężownicę wybrać, możesz porozmawiać z akredytowanym instalatorem Worcester. Będzie on w stanie polecić najlepszą opcję dla Twojego systemu.

Po wybraniu cewki można ją zamontować w przestrzeni dachowej. Należy upewnić się, że w ciągu dnia jest dużo światła słonecznego i że dach jest dobrze zaizolowany, ponieważ pomoże to zapewnić, że wężownica będzie mogła złapać ciepło słoneczne bez utraty zbyt dużej ilości ciepła.

Gorąca woda przechowywana w wężownicy może być używana w domu latem, gdy kocioł jest wyłączony i zimą, gdy jest włączony, lub można podłączyć wężownicę do podgrzewacza wody z pompą ciepła, aby zapewnić dodatkowe ogrzewanie i przechowywanie przez cały rok.

Będziesz musiał znaleźć instalatora z doświadczeniem w łączeniu kotłów i systemów solarnych ciepłej wody. Będzie on musiał być w stanie doradzić Ci, który system jest najbardziej odpowiedni dla Twojej nieruchomości i będzie musiał odwiedzić Twój dom w celu dokonania oceny.

Powinieneś również upewnić się, że jesteś świadomy, ile energii elektrycznej zużywa twój obecny system i ile kosztuje jego eksploatacja. Aby w pełni wykorzystać możliwości systemu, należy zainstalować płytę sterującą, która reguluje i maksymalizuje ilość energii dostarczanej do elementu grzewczego. Sterownik ten pozwoli Ci również skierować nadmiar energii słonecznej do sieci elektrycznej lub do banku akumulatorów w celu uzyskania energii zapasowej.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *