Jak podłączyć smartfon do routera

Podłączenie smartfona do routera może poprawić jakość połączeń audio i wideo oraz sprawić, że będą one bardziej niezawodne. Może również zwiększyć prędkość Internetu, gdy używasz telefonu jako mobilnego hotspotu i pomóc Ci uniknąć limitów internetowych w Twoim planie.

Twój iPhone lub urządzenie z systemem Android ma radio Wi-Fi, które może wykryć i połączyć się z pobliskimi sieciami. Funkcja ta działa w większości modeli smartfonów i jest dostępna z menu Ustawienia lub z szybkich opcji w cieniu powiadomień. Gdy smartfon połączy się z siecią Wi-Fi, na ekranie głównym lub w szufladzie aplikacji wyświetli ikonę Wi-Fi, która wygląda podobnie jak sygnał komórkowy.

Możesz wtedy stuknąć ikonę Wi-Fi, aby zobaczyć listę wszystkich swoich dostępnych sieci i wybrać jedną z nich. Sieć Wi-Fi, która jest chroniona hasłem, będzie wymagała wprowadzenia hasła przed połączeniem.

Dodatkowo, większość telefonów pozwala na ustawienie własnego, osobistego hotspotu. Nie jest to idealne rozwiązanie do wszystkiego, ale może być przydatne, jeśli chcesz udostępnić domowy internet wielu urządzeniom, takim jak tablety i laptopy.

Możliwe jest również utworzenie połączenia na uwięzi z komputera przez USB, ale trzeba będzie użyć aplikacji na komputerze, która to obsługuje. Ta aplikacja będzie wtedy w stanie utworzyć uwięzione połączenie internetowe między komputerem a iPhonem lub innym urządzeniem.

Najpierw trzeba będzie włączyć radio Wi-Fi w telefonie. Można to zrobić, dotykając ikony koła zębatego na ekranie głównym lub przesuwając w dół z górnej części szuflady aplikacji i stukając opcję Wi-Fi. Po włączeniu funkcji Wi-Fi telefon zacznie skanować w poszukiwaniu pobliskich sieci Wi-Fi i automatycznie się do nich przyłączy. Jeśli nie możesz znaleźć sieci bezprzewodowej, z którą chcesz się połączyć, możesz ręcznie wprowadzić nazwę sieci (SSID) i hasło, aby znaleźć dostępną sieć.

Po znalezieniu sieci, z którą chcesz się połączyć, możesz ją kliknąć lub dotknąć przycisku Dodaj sieć. Twoje urządzenie wyszuka wtedy inne pobliskie urządzenia, które są już podłączone do tej samej sieci i będziesz mógł je wybrać, aby dodać je do połączenia bezprzewodowego.

Następnie będziesz musiał zmienić nazwę sieci i hasło w swoim urządzeniu, aby dopasować je do tych na routerze. Proces ten jest taki sam jak w przypadku konfigurowania bezprzewodowej drukarki, inteligentnego telewizora lub innych urządzeń, które wcześniej podłączyłeś do sieci domowej.

Aby to zrobić, wystarczy otworzyć interfejs ustawień routera i poszukać sekcji Sieć. Tutaj będziesz musiał wprowadzić adres IP routera oraz nazwę sieci i hasło, które stworzyłeś.

Jeśli potrzebujesz nieco więcej pomocy, możesz zapoznać się z instrukcją obsługi routera lub poszukać na naklejkach na samym routerze informacji o jego domyślnym adresie IP i nazwie sieci.

Jeśli musisz zmienić nazwę sieci lub hasło, upewnij się, że je pamiętasz. W przeciwnym razie w przyszłości będziesz musiał ponownie dodać nową sieć do swoich urządzeń. Do zmiany tych ustawień można również użyć internetowego systemu zarządzania routerem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *