Jak podłączyć stacje dysków do zewnętrznej pamięci masowej

Jeśli trzeba podłączyć dyski twarde do komputera lub urządzenia multimedialnego w celu wykorzystania ich jako zewnętrznej pamięci masowej, istnieje kilka opcji. Jednym z prostych rozwiązań jest stacja dokująca USB, która jest podłączana do portu USB komputera i utrzymuje dysk w pozycji pionowej. Dostępne są różne stacje dokujące, a niektóre z nich posiadają złącza SATA i IDE/PATA.

Dysk twardy można również podłączyć bezpośrednio do komputera za pomocą adaptera kabla USB. Są one zazwyczaj wyposażone w złącze SATA i złącze zasilania Molex, więc można ich używać z każdym dyskiem twardym, który korzysta z tych połączeń.

Aby rozpocząć, wystarczy podłączyć dysk twardy do adaptera i włączyć go. Dysk zostanie wykryty przez system operacyjny jako urządzenie USB, gotowe do przeglądania i używania.

Następnie możesz skopiować pliki i foldery do stacji dysków. Można to zrobić ręcznie przy użyciu Eksploratora Windows lub użyć wbudowanego w Synology NAS narzędzia File Station do automatycznego kopiowania plików i folderów.

Przed rozpoczęciem upewnij się, że serwer NAS jest podłączony do Internetu. W zależności od konfiguracji sieci może być konieczne skonfigurowanie DDNS lub przekierowania portów na routerze.

Następnie należy włączyć SMB i AFP. SMB współpracuje z komputerami z systemem Windows i MAC, natomiast AFP obsługuje systemy Unix, takie jak Linux. Po włączeniu tych dwóch usług, możesz skonfigurować folder współdzielony na swoim NAS.

Pozwoli to na dostęp do folderu współdzielonego na NAS z każdego komputera z systemem Windows, który jest podłączony do sieci. Możesz następnie skopiować pliki i foldery z folderu udostępnionego na komputerze z systemem Windows do folderu udostępnionego na NAS i odwrotnie.

Innym sposobem na podłączenie dysków twardych jest użycie mastera do układania pamięci NAS, takiego jak unikalny “Virtual Disk Drive” firmy QNAP. Pozwala to na rozszerzenie pojemności NAS-a bez dodawania dodatkowych urządzeń pamięci masowej.

Przy podłączaniu NAS do zdalnego serwera pamięci masowej, ważne jest dobre połączenie sieciowe. Połączenie 10-Gbit Ethernet jest zalecane dla optymalnej wydajności. Możesz również użyć NIC teaming, aby zapewnić dodatkową agregację przepustowości dla przyspieszonego transferu danych.

Na szczęście większość producentów NAS posiada szereg funkcji ułatwiających konfigurację zdalnej pamięci masowej. Należą do nich QuickConnect, który umożliwia łatwe podłączenie do NAS-a spoza sieci domowej; obsługa inicjatora iSCSI umożliwiająca układanie wielu wirtualnych dysków na jednym woluminie NAS-a; oraz zarządzanie celami iSCSI ułatwiające wdrażanie celów iSCSI.

Zanim podłączysz zdalną pamięć masową do NAS, musisz upewnić się, że zdalne dyski zostały sformatowane. Aby to zrobić, należy otworzyć narzędzie zarządzania dyskami zdalnymi i wybrać z listy swój cel iSCSI.

Następnie można podłączyć cel iSCSI do NAS-a, klikając ikonę iSCSI w menu głównym NAS-a. Następnie można połączyć NAS ze zdalnym dyskiem poprzez zmapowany adres IP i SSID celu iSCSI.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *