Przedstawiamy materiał opracowany na zlecenie lekcjerysunku.com.pl
Oprawy świetlówkowe wykorzystują albo magnetyczny albo elektroniczny statecznik do regulacji prądu, który przepływa przez lampy fluorescencyjne. Te pierwsze są bardziej energooszczędne i nie wymagają rozrusznika, aby uruchomić lampy, choć potrzebują czasu, aby się rozgrzać.
Nowoczesne stateczniki elektroniczne są zaprojektowane tak, aby kontrolować prąd, który przepływa przez lampy z większą precyzją, zapobiegając ich migotaniu lub brzęczeniu dźwięków i utrzymując lampy zapalone z pełną jasnością. Zużywają również mniej energii niż staromodne stateczniki, dzięki czemu są lepsze dla środowiska i Twojego portfela.
Statecznik magnetyczny jest dość przestarzałą technologią, którą producenci stopniowo wycofują i prawdopodobnie znajdziesz go na starszych typach świetlówek. Wykorzystuje zwinięty drut w obwodzie (induktor), który przeciwstawia się zmianom w przepływającym przez niego prądzie, według Electrics Lovers.
Łatwo jest wymienić statecznik magnetyczny, zwłaszcza jeśli jesteś wygodny w pracy elektrycznej i masz kilka podstawowych narzędzi. Jednak przed przystąpieniem do naprawy warto zrobić kilka zdjęć i oznaczyć każdy przewód i punkt połączenia.
Zazwyczaj można prześledzić okablowanie statecznika magnetycznego szukając czarnej linii gorącej i białej linii neutralnej, które wychodzą z górnej części transformatora, jak widać na poniższym schemacie. Gdy już je znajdziesz, usuń około 1 cala izolacji z każdego z tych przewodów.
Po usunięciu izolacji, podłącz krótki kawałek czarnej taśmy elektrycznej do każdego przewodu. Potrzebna będzie również nakrętka do mocowania statecznika do linii zasilającej oprawy oświetleniowej.
Okablowanie statecznika magnetycznego jest dość proste, ale należy pamiętać, że wymagane jest uziemienie przewodów przed ich dotknięciem. Dzieje się tak dlatego, że statecznik wytwarza bardzo wysokie napięcie i działa jak gigantyczny kondensator, utrzymując je do momentu wyłączenia zasilania obwodu oświetleniowego.
Statecznik jest niezbędny do działania świetlówki, bez niego prąd wzrastałby w miarę przechodzenia przez rurkę i niemożliwe byłoby, aby lampy pozostały włączone. Użycie statecznika sprawia, że świetlówka jest bardziej energooszczędna i pomaga przedłużyć żywotność żarówek poprzez kontrolę ilości zużywanej energii elektrycznej.
Istnieje wiele różnych rodzajów stateczników, ale większość wykorzystuje wspólny schemat okablowania. Większość z nich jest przystosowana do napięcia 120 V i jest dostępna w rozmiarach dla żarówek T5, T8 i T12.
Niektóre lampy fluorescencyjne są dostarczane z oryginalnym statecznikiem, a inne mają dodatkowy starter. Starter jest małym pudełkiem z metalową pokrywą, która pasuje do gniazda żarówki. Starter wykorzystuje przepięcie niskiego napięcia do rozgrzania gazu, co powoduje szybsze i równomierne zapalanie się światła.
Inny rodzaj statecznika, znany jako statecznik szybkiego startu, nie podgrzewa wstępnie gazu i zamiast tego przepycha delikatny prąd przez żarniki, co powoduje, że gaz staje się gorętszy i bardziej naładowany. Oznacza to, że na początku światło będzie świecić słabo, ale w końcu rozjaśni się, gdy statecznik przepuści więcej prądu przez żarniki lampy.
Podobne tematy