Jak połączyć kilka halogenów

Niezależnie od tego, czy jesteś w pralni, na basenie, czy w łazience, chlor (CI) i fluor (F) są powszechne. Pierwiastki te są podstawą wielu produktów gospodarstwa domowego, w tym wybielaczy i past do zębów. Występują również naturalnie w wodzie morskiej i złożach mineralnych.

Fluorowce to grupa pierwiastków zaliczanych do 17 grupy układu okresowego. Są szeroko rozpowszechnione w przyrodzie i można je znaleźć w różnych związkach chemicznych. Najczęściej występują w skorupie ziemskiej, w postaci gazu lub cieczy. Związki te często występują w rejonach wulkanicznych, gdzie uwalniają się z wybuchów wulkanów. Występują również jako sole anionów. Łatwo łączą się z wieloma innymi pierwiastkami tworząc związki halogenków. Niektóre z tych związków halogenkowych są toksyczne i należy się z nimi obchodzić z wyjątkową ostrożnością.

Halogeny są zgrupowane razem na tablicy okresowej ze względu na podobne właściwości. Posiadają siedem elektronów walencyjnych w swoich zewnętrznych powłokach. Ponadto mają dwa rodzaje orbitali. Ich wielkość atomowa wzrasta w miarę schodzenia w dół kolumny pierwiastków. Energie jonizacji są na ogół wysokie, ale mają tendencję do spadku wraz ze wzrostem rozmiaru atomu. Halogeny mają również dużą skłonność do łączenia się z innymi pierwiastkami, co nazywa się utlenianiem.

Halogeny mogą występować jako ciecze, gazy lub ciała stałe. Najbardziej rozpowszechnione są chlor i fluor. W stanie krystalicznym fluorowodór ma zygzakowate łańcuchy wtórnych wiązań wodorowych. W połączeniu z chlorem tworzy trójfluorek chloru, który ma pomarańczowo-żółtą warstwę górną i jasno pomarańczowo-żółtą warstwę dolną.

Fluor jest jednym z bardziej reaktywnych pierwiastków. Jest dość powszechny w skorupie ziemskiej, ale jest też silnie toksyczny. Chlor jest używany w oczyszczalniach ścieków. Może zastąpić jeden lub wszystkie cztery atomy wodoru i może koordynować się z sześcioma lub ośmioma atomami fluoru. Może również zastąpić jon halogenkowy.

Najprostszym związkiem chloroorganicznym jest chloroform. Kilka innych związków to również proste organochloryny. Należy do nich bromek propylu, czyli trójwęglowy łańcuch z przyłączonym atomem halogenu. Innym związkiem jest ambigol – lądowa niebiesko-zielona alga. Trwają prace nad syntetycznym analogiem ambigolu jako środka znieczulającego. Inne związki chloroorganiczne obejmują terpeny, które występują w czerwonych algach. Terpeny są silnymi lekami przeciwnowotworowymi.

Halogeny nie występują w postaci niezłożonej. Zamiast tego występują w przyrodzie jako sole halogenków. Sole halogenkowe są przygotowywane do użytku przemysłowego poprzez przepuszczanie przez nie prądu elektrycznego. W niektórych przypadkach sole halogenkowe są poddawane działaniu silnego środka utleniającego. Procedura ta może być przeprowadzona w celu uzyskania różnych halogenów. Gdy halogenek sodu (NaY) zostanie poddany działaniu silnego utleniacza, może wejść w reakcję z jodem, tworząc brom. Reakcja ta zachodzi tylko wtedy, gdy jon X2 jest bardziej reaktywny niż jon Y2.

Halogeny są szeroko rozpowszechnione w przyrodzie, można je znaleźć w różnych materiałach chemicznych. Najczęściej występują w postaci cieczy lub gazów, ale mogą też tworzyć sole anionów.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *